Poranne mdłości w ciąży – jak sobie poradzić
Opublikowany przez:
Mela134
Poranne mdłości w ciąży to zmora prawie połowy ciężarnych kobiet. Zazwyczaj pojawiają się około szóstego tygodnia ciąży natomiast słabną po 12 tygodniu. Jeśli nie utrudniają ci normalnego przyjmowania posiłków, sięgnij po sposoby łagodzące ich objawy. W przeciwnym wypadku skonsultuj się z lekarzem.
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com
Nudności spowodowane są podwyższonym stężeniem hormonów wytwarzanych przez kosmówkę i jajniki. Zazwyczaj skuteczne jest częste spożywanie niewielkich posiłków, jednak gdy wymiotujesz 5 lub więcej razy na dobę, możesz doprowadzić do odwodnienia organizmu. Koniecznie zgłoś się do lekarza. Może się okazać, że konieczny będzie pobyt w szpitalu.
Sposoby na nudności
Możesz jednak sprawić, że twoje poranki nawet w pierwszych tygodniach ciąży mogą być przyjemne. Zastosuj kilka bezpiecznych metod pokonania mdłości w ciąży.
- Nie wstawaj z łóżka gwałtownie. Poleż jeszcze 15-20 minut. W pozycji półleżącej możesz się napić wody lub herbaty. Zjedz także coś lekkiego. Mogą to być sucharki lub suszone owoce.
- Zwracaj uwagę na to co jesz w ciągu dnia. Unikaj potraw tłustych i smażonych na głębokim oleju.
- Nie rezygnuj jednak z zachcianek. Zwłaszcza jeśli nie masz nadwagi. Twój organizm dobrze wie co robi. Zachcianki mogą być sygnałem pewnych niedoborów w twoim organizmie. Gdy masz ochotę na jedzenie kwaśne, może ci brakować witaminy C, gdy często sięgasz po czekoladę, może to świadczyć o niedoborze magnezu. Jednak, gdy po zachcianki sięgasz za często lub są one nietypowe, poinformuj o tym lekarza.
- Pamiętaj, że ty i dziecko potrzebujecie dużo energii, więc nie bój się węglowodanów zawartych w makaronach i pieczywie.
- Wybierz preparat witaminowo-mineralny o naturalnym smaku. Pastylki z dodatkiem mięty i imbiru powinny złagodzić nudności.
- Jedz często i w małych ilościach. Nigdy nie czekaj, aż zgłodniejesz. Spadek poziomu cukru we krwi spowodowany głodem może wywołać nudności. Miej zawsze przy sobie garść suszonych owoców lub „awaryjne co nieco”.
- Dostarczaj regularnie organizmowi witaminę B6. Oprócz zdolności przyswajania białek i tłuszczów pomaga ona na ciążowe mdłości. Występuje w produktach zbożowych, ziemniakach i bananach, chudym mięsie, tuńczyku oraz kiełkach pszenicy.
- Gdy nie masz apetytu, nie zmuszaj się do jedzenia. Jednak pamiętaj o piciu, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Pij dużo wody lub herbatki rumiankowe z miętą lub melisą.
- Kiedy tylko poczujesz mdłości, sięgnij po przegryzki. Może to być jabłko albo herbatnik. Możesz też popijać w małych ilościach gazowana wodę. Jednak pamiętaj, że gazowane napoje powodują zgagę.
- Przed snem zjedz coś drobnego. Wystarczy mały jogurt i kawałek chrupkiego pieczywa.
- Przygotuj sobie herbatkę z imbiru. Plasterek świeżego korzenia zalej wrzątkiem i zaparz pod przykryciem około 10 minut. Dodaj do herbatki łyżeczkę miodu. Starty imbir dodawaj do sałatek i innych dań.
- Unikaj intensywnych zapachów. Nieważne czy są przykre czy miłe. Staraj się rzadko przebywać w kuchni, a jeśli już gotujesz, przyrządź posiłek na kilka dnia i zamroź.
- Jeśli jesteś palaczką, zrezygnuj z papierosów.
- Wietrz często mieszkanie i śpij przy otwartym oknie. Utrzymuj temperaturę w mieszkaniu na poziomie 20 st. C. Rozgrzane powietrze zawiera mało tlenu.
- Pozwól skórze swobodnie oddychać. Unikaj ucisku na żołądek i przeponę. Noś luźne ubrania i dobierz starannie biustonosz.
- Myj częściej zęby. Na początku ciąży możesz czuć w ustach specyficzny smak.
- W ciągu dnia znajdź czas na odpoczynek. Połóż się na kanapie z nogami lekko w górze.
- Kciukiem przyciskaj punkt znajdujący się na wewnętrznej części dłoni poniżej nadgarstka między dwoma ścięgnami. Przytrzymaj co najmniej 5 sekund. Powtórz to 3-4 razy. To samo zrób na drugiej ręce.
- Nie stosuj mieszanek i ziołowych leków na żołądkowe dolegliwości. Jedyne bezpieczne dla ciebie zioła to rumianek i melisa.
- Imbir w tabletkach w przeciwieństwie do plasterka świeżego może ci zaszkodzić.
- Wyciągi i olejki aromatyczne w formie wziewnej lub gorącej kąpieli też mogą okazać się szkodliwe.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Druga ciąża- czy jest taka sama jak pierwsza?>>
Jak przetrwać ciążę latem?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora